صفحه 18 از 18 نخستنخست ... 8161718
نمایش نتایج: از 171 به 172 از 172
Like Tree3Likes

موضوع: جلوه های ماندگار

 1. #171
  معاون تالار
  تاریخ عضویت
  Jul 2010
  جنسیت
  مونث
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  18,434
  تشکر
  1,397
  تشکر شده 1,744 بار در 1,062 ارسال
  نوشته های وبلاگ
  19
  برای 21 آذر زادروز احمد شاملو
  تلخيي ِ اين اعتراف چه سوزاننده است که مردي گشن و خشمآگين
  در پس ِ ديوارهاي ِ سنگيي ِ حماسههاي ِ پُرطبلاش
  دردناک و تبآلود از پاي درآمده است. ــ  مردي که شبهمهشب در سنگهاي ِ خاره گُل ميتراشيدشش
  و اکنون
  پُتک ِ گراناش را به سوئي افکنده است
  تا به دستان ِ خويش که از عشق و اميد و آينده تهيست فرمان دهد:  «ــ کوتاه کنيد اين عبث را، که ادامهي ِ آن ملالانگيز است

  چون بحثي ابلهانه بر سر ِ هيچ و پوچ...
  کوتاه کنيد اين سرگذشت ِ سمج را که در آن، هر شبي
  در مقايسه چون لجني*ست که در مردابي تهنشين شود!»  من جويده شدم
  و اي افسوس که به دندان ِ سبعيتها
  و هزار افسوس بدان خاطر که رنج ِ جويده شدن را بهگشادهروئي
  تندر دادم
  چرا که ميپنداشتم بدينگونه، ياران ِ گرسنه را در قحطسالي اينچنين
  از گوشت ِ تن ِ خويش طعامي ميدهم
  و بدين رنج سرخوش بودهام
  و اين سرخوشي فريبي بيش نبود;  يا فروشدني بود در گنداب ِپاکنهاديي ِ خويش
  يا مجالي به بيرحميي ِ ناراستان.
  و اين ياران دشمناني بيش نبودند
  ناراستاني بيش نبودند.  من عملهي ِ مرگ ِ خود بودم
  و اي دريغ که زنده*گي را دوست ميداشتم!


  آيا تلاش ِ من يکسر بر سر ِ آن بود
  تا ناقوس ِ مرگ ِ خود را پُرصداتر به نوا درآورم؟


  من پرواز نکردم
  من پَرپَر زدم!


  در پس ِ ديوارهاي ِ سنگيي ِ حماسههاي ِ من
  همه آفتابها غروب کردهاند.
  اين سوي ِ ديوار، مردي با پُتک ِ بيتلاشاش تنهاست،
  به دستهاي ِ خود مينگرد
  و دستهاياش از اميد و عشق و آينده تهيست.  اين سوي ِ شعر، جهاني خالي، جهاني بيجنبش و بيجنبده، تا ابديت
  گسترده است
  گهوارهي ِ سکون، از کهکشاني تا کهکشاني ديگر در نوسان است
  ظلمت، خاليي ِ سرد را از عصارهي ِ مرگ ميآکند
  و در پُشت ِ حماسههاي ِ پُرنخوت
  مردي تنها
  بر جنازهي ِ خود ميگريد

  Renegade likes this.
  من دکتر نیستم
  اما برایتان 10 دقیقه راه رفتن
  روی جدول های کنارِ خیابان را تجویز می کنم
  تا بدانید
  تعادل چیز مهمی است
  اما دیوانه بودن خیلی بهتر است ...


 2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید Artemis از ایشان تشکر کرده است:

  Renegade (12-14-2013)

 3. #172
  معاون تالار
  تاریخ عضویت
  Jul 2010
  جنسیت
  مونث
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  18,434
  تشکر
  1,397
  تشکر شده 1,744 بار در 1,062 ارسال
  نوشته های وبلاگ
  19
  بی نظیر بوتو ترور شد  بی نظیربوتو در تاریخ 21 ژوئن 1953 در کراچی در یک خانواده تحصیلکرده متولد شد. وی دختر ذوالفقار علی بوتو نخست وزیر اسبق پاکستان بود. بی نظیر بوتو دوران تحصیل خود را در دانشگاه کراچی و راولپندی گذراند و در سال 1969 وارد دانشگاه هاروارد آمریکا شد.

  [فقط کاربران عضو شده میتوانند لینک ها را مشاهده کنند... ]

  همچنین بی نظیر بوتو از سال 1973 در دانشگاه آکسفورد در رشته های حقوق و اقتصاد تحصیل کرد. پس از آن بود که بوتو به فکر فعالیت های سیاسی افتاد و تصمیم گرفت به پاکستان بازگردد و فعالیت های سیاسی اش را از حزب مردم آغاز کند.

  ذوالفقار علی بوتو، نخست وزیر سابق پاکستان و بنیانگذار حزب مردم پاکستان در سال 1979 پس از کودتای نظامی ژنرال ضیاء الحق به دستور او و به حکم دادگاه عالی پاکستان به اتهام واهی قتل یک مخالف سیاسی اعدام شد.

  [فقط کاربران عضو شده میتوانند لینک ها را مشاهده کنند... ]

  حزب مردم پاکستان یک حزب سوسیال دموکرات با گرایش چپ میانه است و بی نظیر بوتو در سال 1982 و در سن 29 سالگی رهبر این حزب شد.

  وی نخستین زن پاکستانی بود که رهبری یک حزب سیاسی مهم را برعهده می گرفت. وی پس از آنکه سال 1988 به نخست وزیری رسید اقدامات متعددی برای ارتقای اقتصاد و امنیت ملی پاکستان انجام داد و سیاست های سرمایه داری اجتماعی را برای توسعه صنعتی و رشد اقتصادی پاکستان به اجرا درآورد.

  [فقط کاربران عضو شده میتوانند لینک ها را مشاهده کنند... ]

  بی نظیر بوتو طی فعالیت های سیاسی اش با خطرات بسیاری روبرو شد به طوری که به دلیل مخالفت با حکومت نظامی ژنرال ضیاء الحق، رییس جمهور وقت پاکستان بازداشت و به حبس خانگی محکوم شد. پس از آن ضیاء الحق، بوتو را به انگلستان تبعید کرد و دو سال بعد در 10 آوریل 1986 بوتو به پاکستان بازگشت.

  بی نظیر بوتو دو بار در سال های 1988 تا 1990 و 1993 تا 1996 سمت نخست وزیری پاکستان را بر عهده داشت؛ اما به علت فساد مالی از سمتش برکنار شد.

  وی در سال 1995 از کودتای نافرجام علیه دولتش زنده ماند و پس از آن لحن محکم وی علیه رقیبان سیاسی داخلی و همچنین دولت هند، سبب شد که لقب "بانوی آهنین پاکستان" را کسب کند.

  بوتو و شوهرش (آصف علی زرداری) بارها توسط دادگاه ها و دولت های پاکستان و کشورهای مختلف به فساد مالی متهم و با حکم دادگستری پاکستان به زندان محکوم شدند. اثبات این اتهامات باعث شد که بی نظیر بوتو در سال 1996 از مقام خود برکنار شود.

  [فقط کاربران عضو شده میتوانند لینک ها را مشاهده کنند... ]

  بوتو پس از این که هشت سال در تبعید به سر برد، در 18 اکتبر 2007 به پاکستان بازگشت. بی نظیر قصد داشت با شرکت در مبارزات انتخاباتی برای سومین بار به مقام نخست وزیری پاکستان انتخاب شود.

  وی دوران تبعید خود را در انگلستان و دبی گذراند. بوتو در همان ساعات اولیه ورودش به پاکستان و در کراچی مورد حمله تروریستی قرار گرفت اما به خود وی آسیبی نرسید. طی این حمله که کاروان حامل بوتو را هدف قرار داده بود، 135 تن کشته و 320 تن دیگر زخمی شدند.

  [فقط کاربران عضو شده میتوانند لینک ها را مشاهده کنند... ]

  سرانجام پس از چندین رشته ترور ناموفق، بی نظیر بوتو در تاریخ 27 دسامبر 2007 در یک حمله تروریستی انتحاری در شهر راولپندی در استان پنجاب به قتل رسید. با پایان یافتن سخنرانی انتخاباتی بوتو در این شهر، وی همراه با اطرافیان و محافظانش سوار بر اتومبیلی قصد ترک محل سخنرانی را داشت که این بمب گذار انتحاری خود را در نزدیک اتومبیل حامل بوتو منفجر کرد. در عین، فرد یا افراد مسلحی هم به سوی کاروان حامل او آتش گشودند. پس از آن بوتو به بیمارستان دولتی راولپندی منتقل شد و جان سپرد.

  علت اصلی مرگ بی نظیر بوتو گلوله هایی که قبل از انفجار بمب به گردن و قفسه سینه وی اصابت کرده بود، اعلام شد. اما مقامات بیمارستان پس از آن اعلام کردند که مرگ بوتو در اثر برخورد جسم سخت با سر وی روی داده است.

  [فقط کاربران عضو شده میتوانند لینک ها را مشاهده کنند... ]

  در پی ترور بی نظیر بوتو، دولت پاکستان طالبان و القاعده را مسئول این عملیات دانست و اعلام شد فردی به نام کرامت الله بلال از اعضای القاعده این ترور را انجام داده است. اما القاعده اعلام کرد که در ترور بوتو نقشی نداشته است.

  بی نظیر بوتو پس از مرگش طی خاکسپاری در ایالت سند پاکستان در روستای کرهی خدابخش کنار محل دفن پدر و دو برادر خود به خاک سپرده شد. انتشار خبر ترور بی نظیر بوتو باعث بهت و حیرت بسیاری در سراسر جهان شد اما گویا این خبری بود که همگان انتظار آن را داشتند. از زمان بازگشت بی نظیر بوتو از تبعید به پاکستان مدت زیادی نمی گذشت اما در این مدت کوتاه، سه سوء قصد علیه او انجام گرفت که آخری در نهایت باعث قتل وی شد.

  [فقط کاربران عضو شده میتوانند لینک ها را مشاهده کنند... ]

  بوتو در پاکستان از نفوذ و قدرت بسیاری در میان جریانات سیاسی برخوردار بود و این موضوعی است که می تواند به روشن شدن دلایل ترور وی کمک کند. بی نظیر بوتو برای پاکستان برنامه ای درازمدت در سرداشت و گام به گام به دنبال اجرای آن بود. اگرچه گفته شده که ورود بوتو به پاکستان طی هماهنگی با پرویز مشرف انجام شد، اما وقایع نشان داد که راه این دو از هم جدا بوده و اختلافاتی نیز با یکدیگر داشته اند.

  به نظر می رسد پرسیدن این سوال که عامل ترور بی نظیر بوتو چه کسی است پرسش درستی نباشد؛ گرچه در نهایت نیروی مشخصی در این کار دست داشته است. می توان دراین باره که القاعده یا سازمان اطلاعات ملی ارتش پاکستان و یا حتی پرویز مشرف در قتل بوتو دست داشته اند، گمانه زنی هایی را مطرح کرد؛ اما این نوع گمانه زنی ها بیشتر حرکت در راستای یک سویه نگری است تا درک صحیح واقعیت های پاکستان.

  [فقط کاربران عضو شده میتوانند لینک ها را مشاهده کنند... ]

  پیچیدگی قتل بی نظیر بوتو را می توان از این زاویه هم دید که وی قربانی روندی بود که خودش آن را ایجاد کرده بود. در دوران نخست وزیری بی نظیر بوتو، ارتش پاکستان با حمایت از طالبان، به قدرت یافتن خشونت مذهبی در افغانستان کمک کرد. خشونتی که به اسم مذهب، توسط طالبان به وجود آمد و کم کم در خود پاکستان هم رشد یافت.

  نکته دیگری که در پس زمینه ترور بی نظیر بوتو وجود دارد، این موضوع است که واقعا مجامع بین المللی درباره اوضاع سیاسی پاکستان و اینکه این اوضاع چه نقشی در ترور نخست وزیر فقید پاکستان داشته است،چه اطلاعاتی دارند؟

  [فقط کاربران عضو شده میتوانند لینک ها را مشاهده کنند... ]

  تفسیر سیاسی اوضاع پاکستان حتی برای کارشناسان برجسته سیاسی و امور بین الملل امری مشکل محسوب می شود. در هیچ جای دنیا به اندازه پاکستان اوضاع سیاسی پچییده نیست. گروه های مذهبی، نظامی، سکولار، سیاستمداران و بنیاد گراها هرکدام یک قدرت تعیین کننده در پاکستان به حساب می آیند و هرچند سال یک بار اتحاد تعدادی از آنها با یکدیگر یا اختلافاتشان، بازی سیاست در پاکستان را دستخوش دگرگونی می کند.

  بی نظیر بوتو در راستای احیای دموکراسی، مبارزه با واپس گرایی و تقویت جنبش فمینیستی گام برداشت و شاید یکی از علل ترور وی اقداماتش در این سه زمینه بوده است. نخست وزیر فقید پاکستان که یک عنصر لیبرال دموکرات بود، تاحدودی توانست با اهدای جان خود فضای باز سیاسی پاکستان را به نوآوری دعوت کند.

  [فقط کاربران عضو شده میتوانند لینک ها را مشاهده کنند... ]

  به دنبال ترور بی نظیر بوتو، بی ثباتی در پاکستان تشدید شد و تظاهرات سراسر این کشور را فرا گرفت. از جمله تحولات مهم پس از ترور بوتو می توان به انتخاب فهمیده میرزا به عنوان رییس مجلس، یوسف رضا گیلانی به عنوان نخست وزیر، استعفای مشرف از ریاست ارتش و سپس از ریاست جمهوری و انتخاب آصف علی زرداری همسر بوتو به عنوان رییس جمهور جدید پاکستان اشاره کرد.

  آصف علی زرداری، همسر بی نظیر بوتو و رهبر حزب مردم (حزب بوتو) از سوی قانون گذاران پاکستانی در روز 6 سپتامبر 2008 به عنوان رییس جمهور انتخاب شد و به یکی از قدرتمند ترین رهبران غیرنظامی در طول تاریخ 66 ساله استقلال پاکستان تبدیل شد.

  [فقط کاربران عضو شده میتوانند لینک ها را مشاهده کنند... ]

  بوتو در مقدمه اتوبیوگرافی خود تحت عنوان "بی نظیر بوتو؛ دختر شرق" می گوید: من این زندگی را انتخاب نکردم بلکه این زندگی است که مرا انتخاب کرده است. در کشور پاکستان به دنیا آمدم و زندگیم در برگیرنده حالات مختلفی از ناآرامی ها، ناملایمات و لحظات غم انگیز و در عین حال پیروزی ها و اوقات خوش است.  من دکتر نیستم
  اما برایتان 10 دقیقه راه رفتن
  روی جدول های کنارِ خیابان را تجویز می کنم
  تا بدانید
  تعادل چیز مهمی است
  اما دیوانه بودن خیلی بهتر است ...


 4. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید Artemis از ایشان تشکر کرده است:

  Renegade (12-30-2013)

صفحه 18 از 18 نخستنخست ... 8161718

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •