افرادی که به لپ تاپ، تلفن همراه هوشمند و تبلتها معتاد هستند در مورد خطرات وایفای هشدارها را جدی بگیرند. بررسی محققان جهانی نشان میدهد که استفاده از اینترنت وایفای سلامت شما را تهدید میکند.

اگر از کاربران مشتاق اینترنت سؤال کنید که یکی از اختراعات مهم بشر چیست، بهطور حتم بین گزینههای مختلف از وای فای هم نام میبرند. اینترنت پر سرعت و بدون سیم به راحتی ما را به دنیای مجازی بزرگی متصل میکند تا با افراد مختلف در ارتباط باشیم و اطلاعات مورد نیازمان را راحتتر و بدون نیاز به کابل و سیم دریافت کنیم. اما در مورد سلامت این اینترنتها حرف و حدیثهایی وجود دارد.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که تکنولوژی وایفای برای اولین بار در سال 2007 به دنیای مجازی معرفی شد و از آن زمان تا کنون محققان هم بیکار ننشستهاند و تحقیقات مختلفی انجام دادهاند که نتایج این پژوهشها تا حدودی شما را متعجب میکند. وایفای میتواند اثرات منفی مختلفی را بر سلامت مغز بر جای بگذارد که این موضوع در مورد کودکان بیشتر اهمیت دارد. سردرد، خستگی، اختلالات خواب، مشکلات گوارشی، اختلال در عملکرد مغز و حافظه، استرس و حتی افسردگی را به وای فای و اشعههای آن نسبت میدهند. پس بعضی از خطرات را جدی بگیرید و خودتان را از صبح تا شب به اینترنت بیسیم وای فای وابسته نکنید.

ارتباط وای فای با بیخوابیتا به حال برایتان پیش آمده که شبها بعد از ساعتها کار کردن با اینترنت گوشی موبایل بیخوابی سراغتان آمده باشد؟ البته این موضوع مشکل تازهای نیست و پژوهشگران از سال 2007 درمورد ارتباط بین وای فای و تاثیر آن بر الگوی خواب تحقیقاتی را انجام دادهاند. نتایج بررسیها نشان میدهد امواج با طول موج پایین که از تلفنهای همراه ساطع میشود، بر خواب شما تاثیرگذار است. در واقع افرادی که در معرض اشعههای الکترومغناطیسی قرار دارند در الگوی خوابشان تغییرات قابل توجهی دیده میشود و نسبت به سایرین دیرتر به خواب میروند.

این پرتوها بر مغز تاثیر میگذارند.بنابراین متخصصان به شما توصیه میکنند هنگام خواب تلفن همراه باامواج وای فای را نزدیک خودتان قرار ندهید یا هنگام خواب مودمتان را خاموش کنید تا هیچ سیگنالی در اطراف شما وجود نداشته باشد و در برنامه خواب تان مشکلی ایجاد نشود.در بسیاری از افراد کمبود خواب احتمال بروز سایر مشکلات جدی و بیماریهای دیگری را به دنبال دارد. افسردگی یا فشار خون بالا هم با نداشتن خواب کافی در ارتباط است.


تاثیر منفی بر رشد کودکانوقتی کودکان بهطور مداوم در معرض اشعههای وای فای قرار میگیرند در سیستم رشد آنها اختلالاتی ایجاد میشود. یافتههای پژوهشگران استرالیایی این گفته را تایید میکند. در حقیقت این اشعهها سنتز پروتئینها را تحت تاثیر قرار میدهد و بدین ترتیب در فرآیند رشد مشکلاتی بهوجود میآورد. در نتیجه ممکن است کودکان و نوجوان در سنین رشد پیشرفت قابل توجهی نداشته باشند و نسبت به سایر همسن و سالانشان کوتاهتر بمانند. بنابراین به والدین توصیه میشود در مورد استفاده فرزندانشان از اینترنت وای فای محدودیتهایی در نظر بگیرند تا کودکان از صبح تا شب مشغول کار کردن با انواع و اقسام وسایل الکترونیکی مانند موبایل، تبلت و لپتاپ نباشند.

تاثیر در باروری مردان و زنانشاید به گوشتان رسیده باشد که گرمای ایجاد شده در لپتاپها در طولانی مدت بر قدرت باروری مردان تاثیر میگذارد. در حال حاضر پژوهشگران به مردان هشدار میدهند که در زمینه بروز مشکلات باروری فقط لپتاپها را مقصر ندانند. نتایج بررسیهای انجام شده در انسان و حیوانات آزمایشگاهی نشان میدهد که قرار گرفتن درمعرض اشعههای وای فای تاثیرات منفی بر جای میگذارد.

نکته دیگر این است که فقط مردان در معرض ناباروی قرار ندارند، بلکه وای فای قدرت باروری خانمها را هم تحت تاثیر قرار میدهد . در نتیجه جنین شکل نمیگیرد. علاوه بر این یک موسسه پژوهشی سوئدی که در این زمینه تحقیقاتی انجام داده به خانمهای باردار هم توصیه میکند که با اینترنت بیسیم به دستگاههای الکترونیکی مختلف متصل نشوند و خودشان را از محیطهایی که اشعه وای فای وجود دارد دور نگه دارند.

با سرطان ارتباط دارد؟یکی از سؤالاتی که بعضی از کاربران وای فای را نگران کرده در مورد احتمال سرطانزا بودن وای فای است. در واقع سرطانزا بودن وای فای هنوز به اثبات نرسیده و در این زمینه اتفاق نظر مشخصی درمیان پژوهشگران و محققان جهانی وجود ندارد. با این وجود نتایج بررسیها روی نمونههای آزمایشگاهی نشان میدهد قرار گرفتن در معرض اشعههای الکترومغناطیسی احتمال بروز تومورهای سرطانی را افزایش میدهد. به هر حال هنوز تحقیقات کمی روی نمونههای انسانی صورت گرفته است.

اختلال در عملکرد مغزتحقیقات پژوهشگران نشان میدهد کودکانی که در معرض اشعههای وای فای قرار دارند نسبت به سایرین تمرکز کمتری داشته و مغزشان عملکرد پایینتری دارد. دلیلش این است که وای فای، فعالیتهای مغز را تحت تاثیر قرار میدهد. البته فقط کودکان نیستند که مغزشان تحت تاثیر اشعهها قرار میگیرد، بلکه وای فای زنان را بیش از مردان مورد هدف قرار میدهد. در یک تحقیق 15 مرد و15 زن داوطلب مورد بررسی قرار گرفتند و برای همه آزمون مشابهی برای سنجش حافظه در نظر گرفته شد. در ابتدا همه آنها در شرایطی آزمایش شدند که هیچ نوع اشعه وایفای در محیط وجود نداشت.


در این شرایط وضعیت هر دو گروه مشابه بود اما در مرحله بعد این افراد به مدت 45 دقیقه در معرض اشعه وایفای 2.4 گیگاهرتز قرار گرفتند و در همین زمان مشغول پاسخدهی به تست حافظه بودند. در این شرایط وضعیت مغز هر دو گروه مورد بررسی قرار گرفت و معلوم شد که فعالیت خانمها و سطح انرژیشان نسبت به مردان بهطور قابل توجهی تغییر کرده است. این نکته برای خانمها متاثرکننده است اما باید به مردها هم هشدار دهیم که خیالشان خیلی راحت نباشد و آنها هم اگر در معرض مداوم اشعههای وای فای باشند، تغییر ناخوشایندی در عملکرد مغزشان دیده میشود.

چطور از خطرات وای فای در امان بمانیم؟این روزها همه ما با شبکههای اینترنتهای مختلف محاصره میشویم و از محیطهای کاری گرفته تا سایر فضاهای عمومی و حتی خانه و اتاق شخصیمان، از این خطرها در امان نیستیم. به همین دلیل دوری از اشعههایی که در مورد خطراتشان حرف وحدیثهایی وجود دارد، دشوار به نظر میرسد. یکی از سادهترین روشهای کاهش خطرات این است که لپتاپ، موبایل و تبلتها را در نزدیکی بدنتان نگه ندارید و بعد از اینکه کارتان با این وسایل تمام شد، از آنها فاصله بگیرید. اگر از این دستگاهها استفاده نمیکنید لزومی ندارد که از صبح تا شب در اطرافتان روشن باشند. به سرعت آنها را خاموش کنید تا ضمن استفاده از تکنولوژی، سلامتیتان را به خطر نیندازید.