نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  ثبت نام شده
  تاریخ عضویت
  Oct 2008
  سن
  33
  نوشته ها
  0
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 ارسال

  مسکن مهر; از طرح تا واقعيت!

  مسکن يکي از نيازهاي اوليه زندگي بشر است که قانون اساسي جمهوري اسلامي نيز از آن به عنوان يک حق نام برده و دولت را به عنوان متولي بخش مسکن و مسوول تامين مسکن آحاد جامعه معرفي کرده است.
  اگرچه امروزه مشکل کمبود مسکن در همه جاي دنيا وجود دارد; اما در کشورهاي درحال توسعه به دليل رشد سريع جمعيت و شهرنشيني، مهاجرت هاي داخلي، فقدان منابع مالي کافي، مشکلات مربوط به عرضه زمين، تامين مصالح ساختماني و کمبود نيروي انساني متخصص; و مهمتر از همه نبود سياست گذاري و برنامه هاي بلندمدت مناسب درخصوص زمين و مسکن، اين مشکل به صورت حاد درآمده است. از آنجاکه ايران نيز در گروه کشورهاي درحال توسعه قرار مي گيرد و حدود 12 ميليون جمعيت جوان دارد که در مرحله ازدواج قرار دارند به طور جدي با مشکل کمبود مسکن روبرو شده است.
  به گزارش ايسنا، در چنين شرايطي دولت در راستاي حل مشکل کمبود مسکن و براي توقف رشد روز افزون قيمت اين کالاي اساسي، طرح مسکن مهر را به عنوان يکي از سياست ها معرفي کرده است که براساس آن حق بهره برداري از زمين براي ساخت مسکن با متوسط زيربناي هر واحد 75 متر مربع و با هدف کاهش و حذف هزينه زمين از قيمت تمام شده ساختمان به افراد کم درآمدي داده مي شود که در طرح ثبت نام کرده و تعاوني تشکيل داده باشند.
  متاهل بودن، دارا نبودن مسکن يا زمين مسکوني، استفاده نکردن از هيچ يک از امکانات دولتي مربوط به تامين مسکن و داشتن حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر محل تقاضا از شرايطي است که متقاضيان مسکن مهر بايد دارا باشند. با شروع طرح، دولت وعده داد که براي آماده سازي زمين 10 ميليون ريال و براي ساخت 140 ميليون ريال تسهيلات به اعضاي تعاوني ها پرداخت کند تا با پرداخت 10 ميليون ريال توسط مردم براي آماده سازي و 80 تا 120 ميليون ريال براي ساخت طرح اجرا شود. در حالي که بسياري از کارشناسان نامناسب بودن زمين هاي در نظر گرفته شده براي ساخت مسکن مهر را از مهمترين مشکلات اين طرح عنوان مي کنند و معتقدند زمين ها نه تنها از نظر مکاني در محل مناسبي واقع نشدند بلکه از نظر زيرساختي نيز داراي شرايط مطلوب نيستند و در برخي موارد حتي از امکانات اوليه براي زندگي برخوردار نيستند و با مبلغ 20 ميليون ريال براي هر عضو امکان آماده سازي آنها فراهم نيست.
  شهريار شقاقي - کارشناس مسکن در اين باره به خبرنگار ايسنا مي گويد: مکان زمين هايي که دولت براي مسکن مهر در نظر مي گيرد بسيار مهم است. اگر دولت از زمين هاي مرغوب داخل شهر استفاده کند قيمت تمام شده براي خودش بسيار زياد مي شود و اگر از زمين هاي حاشيه شهرها استفاده کند ممکن است مورد استقبال مردم قرار نگيرد.
  براساس اين گزارش، کندي در روند پرداخت وام به تعاوني ها از ديگر مشکلات ايجاد شده براي اجراي طرح است به طوري که تا به حال فقط 43 هزار نفر موفق به دريافت وام آماده سازي شده اند و هيچ يک از تعاوني ها هنوز قسط اول وام 140 ميليون ريالي ساخت را دريافت نکرده اند، اين درحالي است که وزير مسکن و شهرسازي مي گويد مساله وام در مسکن مهر حل شده است و خط اعتباري دو هزار و 400 ميليارد توماني در اختيار بانک هاي عامل (ملي، مسکن، تجارت، صادرات، ملت) قرار گرفته و يک سوم اين مبلغ به بانک ها واريز شده و بانک ها هيچ مشکلي براي پرداخت وام براي اجراي مسکن مهر ندارند.
  حال، اين مساله مطرح مي شود که در صورت پرداخت نشدن وام ها آيا مسکن مهر بازهم مي تواند مشکل کمبود مسکن اقشار کم درآمدي را حل کند که برخي توان پرداخت 10 ميليون ريال براي آماده سازي زمين را ندارند! و به علاوه اگر هم تسهيلات به موقع پرداخت شود اين موضوع مطرح است که آيا اقشار کم درآمد توان پرداخت 80 تا 120 ميليون ريال هزينه ساخت را دارند؟
  کارشناسان حوزه مسکن و انبوه سازان از مسائل ديگري که در رابطه با مسکن مهر مطرح مي کنند اين است که واحدها توسط خود مردم يا تعاوني هايي ساخته مي شوند که تجربه کافي در حوزه ساخت و ساز ندارند و در نتيجه از کيفيت و استاندارد لازم برخوردار نخواهند بود، به عبارت ديگر تعاوني هايي که حتي يک روز پيشينه مديريتي ندارد چگونه مي توانند از عهده پروژه اي به اين بزرگي برآيند؟ بنا براين اگر مي خواهيم طرح 99 ساله مسکن هرچه سريع تر به نتيجه برسد بايد تمامي بخش هاي درگير با اين حوزه از جمله بخش خصوصي; شرکت هاي ساختماني و انبوه سازان در صحنه حضور داشته باشند تا علاوه بر ايجاد رقابت، محصول کيفي توليد شود.
  مهندس سعيدي کيا - وزير مسکن و شهرسازي در اين راستا مي گويد: براي اطمينان از کيفيت مسکن مهر در کليه استان ها کميته کيفيت تشکيل شده است. بنابراين بايد منتظر ماند و ديد که آيا اين کميته ها به درستي به مسووليت خود عمل مي کنند؟
  در حال حاضر اجرا نشدن اين طرح در دولت بعدي يکي ديگر از دغدغه هاي افرادي است که در اين طرح ثبت نام کرده اند اما به اعتقاد وزير مسکن اين طرح از سياست هايي است که توسط مجلس و دولت رقم خورده و در دولت بعدي قطعا ادامه مي يابد.
  به گفته او مسکن مهر آنقدر ريشه در ارکان اجرايي کشور دارد و آيين نامه و قانون براي آن وجود دارد که در دولت بعدي نيز ادامه مي يابد و به ثمر مي رسد.
  وي همچنين معتقد است که ساخت زمين هاي 99 ساله به فعال بودن متقاضيان بستگي دارد و اگر مردم در زمينه ساخت زمين هاي 99 ساله فعال باشند و دائما اين موضوع را از مديران امر پيگيري کنند مي توان اميدوار بود اين طرح به نتيجه برسد و به سمت خانه دار کردن مردم پيش رويم. اما از طرف ديگر اگر به دليل هر يک از مشکلات ذکر شده يا سوداگري، اجراي اين طرح به تعويق افتاده يا متوقف شود بحران مسکن در کشور شديدتر خواهد شد و متقاضيان مسکن مهر که همان اقشار کم درآمد جامعه هستند به شدت ضربه خورده و دوبار وارد صف تقاضاي مسکن مي شوند که کمبود آن به شدت در کشور احساس مي شود.

 2. #2
  ثبت نام شده
  تاریخ عضویت
  Jul 2018
  جنسیت
  مونث
  نوشته ها
  2
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
  خیز دلالان برای ارزان خریدن [فقط کاربران عضو شده میتوانند لینک ها را مشاهده کنند... ] ؟!!

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •